DOŚWIADCZONY PRODUCENT NARZĘDZI I ELEMENTÓW METALOWYCH
DLA BUDOWNICTWA
SKLEP INTERNETOWY - SPRZEDAŻ DETALICZNA I HURTOWA
Spawanie MIG/MAG jest najpopularniejszą metodą, wykorzystywaną zwykle w przemyśle. Posiada wiele zalet, które bezpośrednio wpłynęły na jej częste zastosowanie. Technika opiera się na spawaniu z wykorzystaniem łuku elektrycznego, który wytwarza się pomiędzy topliwą elektrodą a spawanym materiałem. Elektroda podawana jest w sposób ciągły, a łuk i jeziorko ciekłego metalu są zabezpieczone poprzez strumień gazu osłonowego.
MIG/MAG jest połączeniem dwóch metod spawalniczych, które są do siebie bliźniaczo podobne, a rozbieżność wynika z rodzaju zastosowanego gazu. MIG wykorzystuje obojętny gaz ochronny, który nie bierze udziału w procesie spawalniczym. Z kolei MAG spożytkowuje gaz aktywny, bezpośrednio uczestniczący w spawaniu.
Połączenie tych dwóch metod dało spawanie MIG/MAG, gdzie regulacja synergiczna lub z wykorzystaniem jednego pokrętła oznacza, że prędkość wysuwania się drutu uzależniona jest przede wszystkim od wielkości napięcia i kilku innych parametrów. W efekcie, z uchwytu płynnie wysuwa się drut spawalniczy, który stapia się w łuku elektrycznym. Stopiony materiał zostaje wymieszany z materiałem spawanym, tworząc w ten sposób płynne jeziorko. W momencie odsunięcia urządzenia spawalniczego zastyga i tym samym tworzy trwałe połączenie. Gaz osłonowy prowadzony jest poprzez uchwyt i dyszę, jego zadaniem jest ochrona metalu przed czynnikami atmosferycznymi oraz schłodzenie uchwytu.
Szeroki zakres możliwości, jaki daje spawanie MIG/MAG na dobre zagościł w przemyśle i wykorzystywany jest praktycznie w każdej gałęzi spawalnictwa. Migomat najczęściej stosuje się w przemyśle ciężkim i maszynowym, w tym także w stoczniach, przy wytwarzaniu konstrukcji stalowych, rurociągów i zbiorników ciśnieniowych. Z rozwiązania korzysta także branża remontowa oraz konserwacyjna.
Nie bez powodu migomaty cieszą się tak dużą popularnością. Posiadają wiele cech, które cenione są przez profesjonalistów oraz domowych amatorów. Przede wszystkim półautomaty spawalnicze to bardzo dużą uniwersalność, zarówno pod względem rodzaju spawanych materiałów, jak i pozycji, w jakiej trzeba pracować. To także bardzo duża wydajność, znacznie większa niż w przypadku otulonych elektrod. Migomaty są także oszczędnym rozwiązaniem, o bardzo niskim koszcie materiałów spawalniczych przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości otrzymanych spoin. Dają także możliwość zmechanizowania i zautomatyzowania metody spawania.
Niestety nie ma rozwiązań wolnych od wad, tak też jest w przypadku półautomatów. Ich stosowanie wymaga bardzo dużej wprawy od użytkownika — im lepiej posługuje się migomatem, tym lepsza jakość otrzymanej spoiny. To także stosunkowo drogi w zakupie sprzęt.